|
Home
|
|
|
De KNMvD
|
|
|
Actueel
|
|
|
|
|
Portal PED nascholing
|
|
|
Helpdesk
|
|
|
Veterinaire zaken
|
|
|
Praktijkzaken
|
|
|
Online diensten
|
|
|
Vacatures en meer
|
|
|
Groepensites
|
|
|
Zaalverhuur
|
|
|
| KNMvD-lid worden |
|---|
Voor informatie over het lidmaatschap en aanmelden klik hier |
| Copyright |
|---|
Overname van artikelen is toegestaan met bronvermelding. Disclaimer
Fotografie KNMvD: Yvette Zellerer |
|
Eerste isolatie Q-koortsbacterie in Nederland
Onderzoekers van het Centraal Veterinair Instituut van Wageningen UR (CVI) hebben voor het eerst in Nederland de Q-koortsbacterie geïsoleerd uit de nageboorte van een geit. Met de isolatie van de Q-koorts bacterie, Coxiella burnetii, hebben onderzoekers nu de bacterie in handen die de Q-koortsproblemen bij mensen en dieren in Nederland veroorzaakt.
Dit maakt het mogelijk de eigenschappen van de bacterie beter te bestuderen en bijvoorbeeld te onderzoeken hoe lang de bacterie in de omgeving overleeft. Ook zal het genetisch materiaal van deze in Nederland voorkomende bacteriestam worden gekarakteriseerd. Dit zal meehelpen te verklaren waarom we nu problemen hebben met Q-koorts. Door achterliggende mechanismen te doorgronden kan Q-koorts gerichter en beter bestreden worden.
De bacterie is geïsoleerd uit de nageboorte van een geit. De nageboorte is door de Gezondheidsdienst voor Dieren (GD) ter beschikking gesteld. Onderzoekers van het CVI hebben de isolatie van deze intracellulaire bacterie uitgevoerd op cellijnen. Na een groeiperiode is Coxiella burnetii aangetoond door middel van een Immuun Fluorescentie Test (IFT). Op foto 1 is de felgroen gekleurde C. burnetii te zien bij een vergroting van 100x. Op foto 2 bij 400x. De rode vlekken zijn de celkernen van de cellijn.
De isolatie van de Q-koortsbacterie, Coxiella burnetii, is onderdeel van de onderzoeksprojecten die gestart zijn om Q-koorts bij mensen en dieren in Nederland te bestrijden. Het CVI werkt daarin samen met de GD, het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu), het CWZ (Canisius Wilhelmina Ziekenhuis) en met internationale partners. Het onderzoek wordt gefinancierd door de Ministeries van LNV en VWS.

foto 1; Immunofluorescentie kleuring van een celcultuur besmet met Coxiella burnetii. De rode structuren zijn de kernen van de cellen van de celcultuur. Coxiella burnetii licht groen fluorescerend op en is zichtbaar in vacuolen van de cellen van de cellijn (foto Centraal Veterinair Instituut van Wageningen UR, 100 x vergroting).

foto 2: Vergroting van een immunofluoriscentie kleuring van een celcultuur besmet met Coxiella burnetii. De rode structuren zijn de kernen van de cellen van de celcultuur. Coxiella burnetii licht groen fluorescerend op en is zichtbaar in een vacuole van een cel van de cellijn (foto Centraal Veterinair Instituut van Wageningen UR, 400 x vergroting).
aanmaakdatum: 24-06-2009
Terug
|
|
|
De KNMvD is mensenwerk. Leden, bestuurders en medewerkers maken de vereniging. |
| Centraal meldpunt dierziekten |
|---|
Voor de melding van aangifteplichtige ziekten en andere urgente meldingen van dierziekte heeft het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit een centraal telefonisch meldpunt: 045 5463188 |
|