Op donderdagavond 17 april kwamen 24 clusterleden Landbouwhuisdieren samen in Houten voor de KNMvD dialoogavond. Na een warm welkom met soep en broodjes, gingen de deelnemers met elkaar in gesprek over de nieuw te vormen beroepsorganisatie (BOVP).
KNMvD beleidsmedewerker Joost van Herten trapte af met een update over de nieuw te vormen Beroepsorganisatie voor Veterinaire Professies (BOVP). De aanleiding hiervoor zijn de conclusies van Berenschot en SEO (in opdracht van LVVN), waarin onder andere de regulering van het beroep en het arbeidstekort worden benoemd. Dit resulteerde het visiedocument Vet voor Elkaar.
In een levendige discussie spraken de deelnemers over bevoegdheid, verplichte nascholing en het aantoonbaar actief zijn in de praktijk. Hoe borg je kwaliteit? En wat betekent bevoegd en bekwaam zijn? Verplichte nascholing werd door velen als waardevol gezien. Deelnemers benoemden het belang van objectieve accreditatie van scholingen. Ook de rol van spoedzorguren en de positie van herintreders kwamen aan bod.
De groep sprak zich uit voor het ontwikkelen van een professionele standaard, ontwikkeld door en voor de beroepsgroep. Standaarden bieden houvast, maar moeten ook ruimte bieden voor professionele afwegingen. Over het tuchtrecht – sinds 1999 nauwelijks geëvalueerd – was brede consensus: het systeem moet meer lerend en minder straffend worden, met een laagdrempelig voorportaal voor geschillen.
Tot slot werd stilgestaan bij de vraag hoe we de belangenbehartiging binnen onze beroepsgroep met de komst van de BOVP goed kunnen organiseren. Het belang van gekozen vertegenwoordigers en regelmatige bijeenkomsten werd onderstreept. “We hebben goed geluisterd naar wat er leeft en speelt. Jullie input vormt een belangrijke basis voor de vervolgstappen richting de BOVP,” sloot Joost af.