Antistoffen vogelgriep bij melkkoe in Nederland

Op een melkveebedrijf in Friesland is een melkkoe positief getest op antistoffen tegen vogelgriep. Dat meldt demissionair minister Wiersma in een Kamerbrief.

Na een screening op dit bedrijf zijn monsters bij koeien afgenomen en ingestuurd voor onderzoek. Op 20 januari heeft het WBVR gemeld dat één koe antistoffen tegen vogelgriep H5N1 bleek te hebben. De aanwezigheid van antistoffen duidt op een doorgemaakte infectie met het virus. De betreffende koe had in december te maken gehad met uierontsteking en ademhalingsproblemen. Dit zijn verschijnselen die kunnen worden gezien bij een melkkoe met een vogelgriepinfectie. Op het moment van monstername was deze koe genezen.

Op 21 januari heeft de NVWA het melkveebedrijf opnieuw bezocht waar bij de eerdere screening één melkkoe antistoffen bleek te hebben tegen het vogelgriepvirus. Tijdens dit bezoek zijn er van alle aanwezige runderen melk- en bloedmonsters afgenomen. Ook is de tankmelk opnieuw onderzocht. Deze monsters zijn naar het WBVR verstuurd voor onderzoek. Op 5 monsters na bleken de PCR-testen negatief. Deze resterende monsters gaven een foutmelding en worden dit weekend opnieuw onderzocht. In de loop van volgende week volgen de resulaten van het onderzoek op de aanwezigheid van antistoffen tegen het vogelgriepvirus.

Volksgezondheid

Het risico voor de volksgezondheid wordt door het RIVM op basis van de nu bekende gegevens geschat op zeer laag. Omdat ook de andere koeien van het bedrijf negatief zijn getest in de PCR-test, lijkt de kans niet groot dat het virus zich vanaf de koe verder heeft kunnen verspreiden richting de andere koeien.

Op dit bedrijf wordt melk alleen gebruikt voor gepasteuriseerde producten, waardoor eventueel aanwezig virus is geïnactiveerd en geen risico vormt voor besmettingen naar buiten. Bovendien is de melk van de eerder besmette koe vanwege het bestaande mastitisbeeld niet verwerkt voor humane consumptie. Hierdoor is de kans zeer klein dat er virus van de besmette koe terecht is gekomen in de melk voor humane consumptie.

Extra alertheid

Gezien de hoge infectiedruk worden dierenartsen wel opgeroepen om extra alert te zijn. Meld verdenkingen van vogelgriep bij runderen bij het Landelijk meldpunt dierziekten (045 – 546 31 88). Na een melding van verdenking neemt de NVWA o.a. contact op met de dierenarts. Meer over het verdere verloop lees je hier.

Symptomen van vogelgriep bij runderen

Bij een rund met vogelgriep kunnen de volgende symptomen voorkomen:

  • Koorts
  • Verlies van eetlust
  • Plotselinge daling in de melkproductie
  • Dikke, verkleurde melk
Meer informatie Vogelgriep

Kijk voor meer informatie over HPAI (Vogelgriep) op de website van de NVWA.

Om te kunnen reageren op een bericht dient u ingelogd te zijn.


Inloggen